Ağrı Dağı’nın 5 bin 137 metre yüksekliğe Her yıl10 bin dağcı tırmanıyor

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başal, dağcılığın Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak yapıldığını, tırmanılan dağlar arasında Ağrı Dağı’nın ilk sırada yer aldığını söyledi.Sporcuların her yıl kar yağışının ardından kış aylarında da tırmanışlara devam

edeceğini söyleyen Beşar, 500 bin 137 metre rakımlı Ağrı Dağı’nın kış tırmanışı için en önemli zirvelerden biri olduğunu söyledi Her yıl binlerce sporcunun Ağrı Dağı’na tırmandığını vurgulayan Başal, Kaçkal Dağı ve Erciyes Dağı’nın da sporcuların ilgi odağı olduğunu ve burada her yıl birçok etkinliğin düzenlendiğini söyledi. Başar, Türkiye’de 13 bin lisanslı dağcının bulunduğunu vurguladı. Başal,

dağcılığın spor turizmiyle yakından bağlantılı bir branş olduğuna dikkat çekti. Ancak yaklaşık 70.000 dağcı aktif olarak bu sporu yapmaktadır. Dağcılık ve spor turizmi birlikte gelişiyor. Ülkemizin her yerinde dağcılık faaliyetleri için alanlar mevcuttur. Bu alanlarla birlikte spor turizmi de büyüyor. Genel olarak tırmandığımız alanlar yabancılar arasında popüler. Bunlardan en önemlisi Ağrı Dağı’dır. Ağrı her yıl 10.000 dağcının tırmandığı çok özel bir dağdır. Bu nedenle bu bölge her zaman popülerdir.

Dağcılığa başlayacak kişilere eğitim almaları önerisi

“Dağcılık, mutlaka eğitim alınması gereken bir spor. Çünkü doğaya çıkıyorsunuz. Doğaya çıktığınızda mutlaka sizin, doğanın şartlarına karşı eğitimli olmanız gerekiyor. Bu nedenle federasyonumuz farklı eğitim modüllerini, farklı bölgelerde sürdürüyor. Bu spora başlayacak olan kişilerin de bu eğitimleri mutlaka almasını tavsiye ediyoruz. Eğer temel bilgilerden yoksun şekilde doğaya çıkarsanız her an risk altında olabilirsiniz. Kurallara uygun eğitim aldığınızda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.”

Başar, Türkiye Dağcılık Federasyonunun farklı alt branşlara da sahip olduğuna dikkat çekti.

“Bunlardan bazıları alpinizm, spor tırmanışı ve dağ kayağı branşları. Bu branşlar, özellikle olimpik branş olması nedeniyle çokça gündemde ve buralarda sporcu yetiştiriyoruz. Olimpik yarışmalara bu sporcularımızı hazırlıyoruz. Genç sporcularımız çok farklı süreçlerden geçiyor. Çok yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Hedefimiz, olimpiyatlarda ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran dağcılarımızın olması. Özellikle dağ kayağında ve spor tırmanışında bu başarıyı yakalamak istiyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir