Okulum Beni Bekler Projesi Ağrı’da 853 çocuk yeniden sıralara oturdu

Ağrı Valiliği öncülüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, İbrahim Çeçen Vakfı ve diğer destekleyici kurumların desteğiyle hayata geçirilen “Okulum Beni Bekliyor” projesi. Proje, başta okula gitmeyen veya gidemeyen öğrenciler olmak üzere tüm kayıp öğrencilerin okula yeniden kazandırılmasını amaçlıyor. Bu doğrultuda hareket eden Ağrı Valisi Mustafa Koçand’ın eşi Neslihan Gül Koç, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Ağrı Sosyal ve Dayanışma Fonu Müdürü Aslan Kaya ve İl Milli Eğitim çalışanlarını ziyaret etti. İlhan ailesinin devamsız öğrencileri gibi. Neslihan Gül Koçand’ın ikna çabaları sonucunda. Katıldığı dönemde çeşitli nedenlerle uzun süre ortalıktan uzak kalan 5 çocuklu İlhan ailesinin üyelerinden Leyla ve Bilal İlhanand’ı yeniden buluşturmak için aile bireyleri ile buluştu. Cemil Meriç Lisesi’nde aile, çocuklarını okula göndereceğine ikna olmuştu. Çocukları okula götüren Neslihan Gül Koç, araçta bulunan İlhan kardeşlere eğitimlerine devam etmeleri ve durmamaları tavsiyesinde bulundu.

İlhan kardeşleri Cemil Meriç Lisesi’ne götüren Koç, onları eğitim hayatlarını sürdürecekleri bir sınıfa yerleştirdi.

Neslihan Gül Koç, projeyle ilgili burada şunları söyledi: “Okulum beni bekliyor Proje, Sayın Valimizin himayesinde ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinasyonunda, İbrahim Çeçen Vakfı ve diğer destek veren kurumların katkılarıyla gerçekleştirildi. Eğitimi çok önemli görüyorum çünkü sadece bireysel başarı açısından değil toplumun gelişimi ve refahı açısından da çok önemli.Ağrıand’a geldiğimizde öğretmen olduğum için eğitimi ön planda tuttuk. Sınıflarımızda ve okullarımızda Ağrı’nın en büyük sorunlarından birinin devamsızlık sorunu olduğunu anladık ve harekete geçtik.

Devamsız öğrencilerin okula kazandırılması için yol haritası hazırladıklarını söyleyen Koç, “Bu çocukların okula gelmeme nedenlerini araştırarak bir yol haritası hazırladık. Şube, okul, ilçe ve il komiteleri kurduk. Bunun üzerine “Bu çocukların okula gelmeme nedenlerini araştırarak bir yol haritası hazırladık. Bunun üzerine şube, okul, ilçe ve il komiteleri kurduk. Aşamada saha araştırması yaptık, ailelerinin yanına gittik, bu çocukların okula gitmemelerinin nedenlerini öğrendik” dedi.

“853 çocuğumuzu ait oldukları okullara döndürmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Çalışmaları sonucunda Ekim 2023’te 853 öğrencimizi okula döndürdüklerini söyleyen Koç, şunları söyledi: “853 çocuğumuzu ait oldukları okullara döndürmenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” çocuklar, komitemiz, öğretmenlerimiz ve il genelindeki bizler karşılığında ait oldukları okula dönüyorlar.Elbette bu çabamız ilçe büyüklerimizin, ilçe büyüklerimizin eşlerinin, il ve ilçe büyüklerimizin büyük özverisi sayesindedir. İl valilerine, ilçelerin milli eğitim müdürlerine, araştırma geliştirme birimlerine ve öğretmenlere buradan teşekkür ediyorum. Bir çocuğun hayatına dokunmak bizim için çok önemli. “Eğitim kutsaldır, eğitim hakkıdır. kutsaldır ve her çocuğun temel haklarından biridir.” açıklamasında şunları ekledi:

“Ebeveynlerimizden, kuracağımız köprünün tuğlası olmalarını bekliyoruz”;

Koç, geleceğin mimarları olacak gençlerin kesintisiz bir eğitim hayatına sahip olmaları için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, ” Bu projeyle neyi başarmaya çalışıyorduk? Bu proje aracılığıyla çeşitli nedenlerle eğitimin doğru tarafına geçmek zorunda kalan çocuklarımıza ulaşmak ve köprü görevi görmek istedik. Anne babalarımızdan ve vatandaşlarımızdan neler bekliyoruz? O köprünün tuğlası olmalarını bekliyoruz. Katkılarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Çünkü sağlanan katkı, aydınlık geleceğimizin mimarı olan güzel gençlerimizi çok daha iyi yerlere taşıyacaktır. Buna inanıyoruz çünkü umudumuz gençlerimizdir. Bu noktada bugün 2 kardeşimizi daha okula getirdik. Şube ve okul komitelerimiz daha önce ikna çalışmaları yapmıştı ancak il komitesine başarısız olduklarını bildirince Allah’a şükür ailelerimizle görüşmeye geldik ve çocukları sınıflarımıza, okullarımıza geri getirdik. onlar ait Onun mutluluğunu yaşıyoruz. Sadece okula gitmelerine yardımcı olmakla kalmıyoruz, aynı zamanda olası sorunlarının da farkındayız. Desteğimiz bundan sonra da devam edecek. Hem öğretmenlerle hem de okul müdürleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Öğrencilerimizi zor durumda kaldıklarında veya potansiyellerini nasıl ortaya çıkarabileceğimiz konusunda desteklemeye devam ediyoruz. Ağrı’da 4 yıl öğretmen olarak çalıştım. Öğrencilerin neler yapabileceğinin farkındayım, onlar çok zekiler, en iyisini hak ediyorlar. Sadece bazı noktalarda onlara biraz destek olmamız gerekiyordu. Biz valilik ve milli eğitim olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız, her şey çocuklarımız için, her şey gençlerimiz için.” söz konusu

Yeniden okula başlayan Leyla İlhan, “Her gün okula gelip öğrenmek istiyorum. Lider olmak istiyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir